Çin, Boeing 737 MAX değişikliklerinden memnun kaldı, endüstri geri bildirimi istiyor – belge

Çin’in havacılık düzenleyicisi, havayollarına tasarımın Boeing Co’yu (BA.N) 737 MAX uçağı için önerilen güvenlik sorunlarını çözebilir, bu da Çin göklerinde iki yıldan fazla süren uçuş yasağını kaldırmaya daha yakın olduğuna işaret ediyor.

Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC), havayollarını Kasım ayına kadar 737 MAX için önerilen bir uçuşa elverişlilik direktifi hakkında geri bildirimde bulunmaya davet etti. Reuters tarafından görülen tarihsiz bir bildirime göre 26.

Direktif, pilotların, Mart 2019’da uçağın topraklanmasından önceki iki ölümcül kazada ortaya çıkanlara benzer sorunlar durumunda gerçekleştirmeleri için özel prosedürleri özetlemektedir. Ayrıca, uçağın gönderilmesi için çalışması gereken tüm sistemleri listeler.

Dünyanın en büyük uçak pazarı olan Çin’deki gökyüzüne dönüş, Boeing için büyük bir nimet olacaktır. Komisyoncu Jefferies, Eylül ayında yaptığı açıklamada, bir duyurunun hisse senedi fiyatına% 5’lik bir artışa değeceğini söyledi.

Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa, 737 max’in iadesini nihai olarak onaylamadan önce benzer önerilen direktifler hakkında endüstri geri bildirimi istedi.

Caac’ın bildirimi, havacılık kontrol yazılımı ve görüntüleme sisteminin tasarımı da dahil olmak üzere Boeing’in önerdiği değişikliklerin kapsamlı bir incelemesinden sonra, değişikliklerin kazalara yol açan güvensiz durumları ortadan kaldırabileceğini değerlendirdiğini söyledi.

Ajans, bildirimle ilgili yorum talebine derhal yanıt vermedi. Bir Boeing sözcüsü, havayolunun 737 max’i hizmete iade etmek için dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerle çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Havacılık devi, 737 max’in Ağustos ayında CAAC için başarılı bir test uçuşu gerçekleştirdiğini söyledi.

Boeing CEO’su David Calhoun geçen ay yaptığı açıklamada, şirketin 737 max’in uçması için yıl sonuna kadar Çin onaylarını almak için çalıştığını ve teslimatların 2022’in ilk çeyreğinde devam etmesi beklendiğini söyledi.

Boeing geçen ay yaptığı açıklamada, depodaki yaklaşık 370 teslim edilmeyen 737 MAX uçaklarının yaklaşık üçte birinin Çinli müşteriler için olduğunu söyledi.

737 Max’in topraklanmasından önce Boeing, yıllık olarak inşa ettiği uçakların dörtte birini en büyük müşterisi olan Çinli alıcılara satıyordu.

Singapur, Malezya, Hindistan, Japonya, Avustralya ve Fiji dahil olmak üzere diğer Asya-Pasifik ülkeleri, 737 max’in iadesini zaten onayladı.

Güvenlik kaygılarının ötesinde, Boeing’in Çin’deki satışları ABD-Çin ticaret gerilimlerinden etkilendi ve Washington Pekin’i Boeing uçaklarının iç havayolları tarafından alımlarını engellemekle suçladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.