Çin düzenleyici, bazı Hong Kong halka arzları için siber güvenlik incelemesi önerdi

Pazar günü Çin’in siber uzay düzenleyicisi, Hong Kong’daki hisse listelerini takip eden şirketlerin, ulusal güvenlikle ilgili verileri ele alırlarsa siber güvenlik denetimlerine başvurmalarını talep etmeyi önerdi.

Çin Siber Uzay İdaresi taslak kurallarda, yurtdışında karargah, işletme veya araştırma merkezleri kurmayı planlayan büyük internet platformlarının da düzenleyicilere bir rapor sunması gerektiğini söyledi.

Düzenleyicinin WeChat hesabı web sitesinde yayınlanan belge, internet platformları hakkında gizlilik politikaları formüle etme veya kullanıcı haklarını ve çıkarlarını önemli ölçüde etkileyebilecek kurallarda değişiklik yapma konusunda kamuoyunun yorum yapmasını gerektiriyor.

Günlük 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan firmaların, üçüncü taraf kurumlar tarafından gözden geçirilen değişikliklere sahip olmaları ve devlet onayı almaları gerekir.

Düzenleyici, anlık mesajlaşma hizmetleri sunan şirketlerin, haklı sebepleri olmadıkça, kullanıcıların diğer internet platformlarına erişmelerini veya dosya aktarmalarını kısıtlamayı bırakmaları gerektiğini söyledi.

Teklifler, Aralık ayına kadar kamuya açık. 13. Pekin, teknoloji sektörü üzerindeki gözetimini, kontrol ettikleri, kullanıcılara davrandıkları ve rakiplerle etkileşime girdikleri geniş veri hazinelerini nasıl ele almaları gerektiğine dair kurallarla sıkılaştırıyor.

Son zamanlarda veri güvenliği ve kişisel bilgilerin korunmasına ilişkin yasalar çıkaran Çin, firmaların algoritmaları nasıl kullandıklarına ilişkin yönetişim kuralları belirlemeye çalışıyor. Ayrıca firmaları, rakiplerin bağlantılarının ve hizmetlerinin platformlarında paylaşılmasını engelleyen uzun süredir kullanılan “duvarlı bahçeler” uygulamasını durdurmaya çağırdı.

Temmuz ayında ajans, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan verilere sahip şirketlerin, yurtdışındaki hisseleri listelemeden önce, yolculuk yapan dev Didi Chuxing’in halka arzını askıya aldıktan sadece birkaç gün sonra bir güvenlik incelemesine tabi tutulmasını önerdi (DİDİ.N) iddia edilen veri ihlalleri üzerine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.