DÜZELTİLDİ-GÜNCELLEME 2-Sri Lanka bütçe açığının düştüğünü görüyor, ancak ekonomi üzerindeki gerginlik devam ediyor

Maliye bakanı Basil Rajapaksa Cuma günü yaptığı bütçe konuşmasında, Sri Lanka hükümetinin bütçe açığını 2022 yılında gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık% 8,8’ine indireceğini, ancak 2021 yılı açık hedefini kaçırdığını söyledi.

Bakan, hükümetin Ocak 2022’den itibaren 2021 bütçesinde ilan edilen mal ve hizmet vergisini de uygulamaya koyacağını söyledi.

Kardeşi Gotabaya Rajapaksa ada ülkesinin başkanı olan Rajapaksa, ”İnsanların yaşamları, geçim kaynakları, gelir kaynakları ve iş güvenliği açısından tarihin en zorlu dönemini yaşıyoruz” dedi.

“Bu zorlukların ortasında bile, ekonomiyi yönetmek ve bu zorlukların üstesinden gelmek için gerekli tüm güçlerle donatıldığımıza kuvvetle inanıyorum.”

2021 yılı için öngörülen yeni % 11,1’lik bütçe açığı, hükümetin Haziran ayında belirlediği %9,5’lik hedefin üzerinde olup, kendisi%8,9’dan revize edilmiştir.

First Capital Araştırma Başkanı Dimantha Mathew Reuters’e verdiği demeçte, ”Bu bütçe olumlu bir kredi” dedi.

“Önemli miktarda vergi geliyor ve hükümet gelecek yıl geliri% 46 artırmaya çalışırken, harcamaların yalnızca% 16 oranında artması bekleniyor. Yani mali kaygılar gideriliyor.”

Tüketici harcamaları vurulduktan görebiliyordu kamu ve sermaye harcama kesintileri nedeniyle ekonominin bazı sıkma olabilir, ancak, uyardı. Sri Lanka, 21 milyon nüfusun yaklaşık 2 milyonunu oluşturan büyük bir kamu sektörüne sahiptir.

Sri Lanka merkez bankası Ekim ayında yaptığı açıklamada, 2021 yılındaki% 5 büyüme hedefini değişmeden tutacağını açıkladı. Gelecek yıla ait büyüme rakamları hükümet tarafından henüz açıklanmadı ve bütçe konuşmasında herhangi bir öngörüye yer verilmedi.

Bütçe ayrıca, hükümetin büyümeyi hızlandırmaya çalıştığı turizm, hazır giyim, tarlalar ve tarım gibi belirli sektörlere yönelik COVID-19 pandemisi nedeniyle destek de içeriyordu.

Ekim ayı sonlarında Moody’s, borç sürdürülebilirliği endişeleri ve zorlu bir dış ortam nedeniyle Sri Lanka’yı Caa1’den Caa2’ye düşürdü. Moody’s, gelirin önümüzdeki birkaç yıl içinde GSYİH’nın yaklaşık% 10’unda kalacağını, faiz ödemelerinin ise gelirin yaklaşık% 60-70’ini emmeye devam edeceğini tahmin ediyor.

Sri Lanka’nın 2022’de 4,3 milyar dolarlık borcunu ödemesi gerekiyor ve rezervler Ekim sonunda 2,27 milyar dolara geriledi. (1 $ = 201.0000 Sri Lanka rupisi) (Uditha Jayasinghe tarafından raporlama, Alasdair Pal tarafından yazma, Timothy Heritage tarafından düzenleme)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.