Jet üreticileri Dubai’de sanayi toplanırken yük gemilerini zorluyor

Boeing (BA.N) Cumartesi günü yaptığı açıklamada, gelecekteki 777X jetliner jetinin bir kargo versiyonunu satmak için ileri görüşmelerde bulunduğunu, Airbus’un havacılık devlerinin e-ticarette pandemik sonrası bir patlamaya göz atmasıyla yakında bir A350 yük gemisi anlaşması öngördüğünü söyledi.

Boeing ayrıca, 787 Dreamliner’deki üretim dalgalarının sonuna yaklaştığını belirtti, ancak düzenleyicilerle yapılan görüşmelere bağlı olarak normal teslimatlara geri dönüşün zamanlamasını yineledi.

“Bir dizi müşteriyle oldukça ileri görüşmelerdeyiz. Ticari satış ve pazarlama kıdemli başkan yardımcısı İhssane Mounir, “(777X yük gemisi) tasarım açısından ve gereksinimler açısından iyi görünüyor” dedi.

ABD’li planyacı, dünyanın en büyük ve en yetenekli yeni yük gemisi olacağını söylediği şeyi piyasaya sürmeye hazırken, Avrupalı rakip Airbus (AIR.PA ) daha hafif ve verimli olarak tanımladığı A350 kargo versiyonu için alıcı arıyor.

Baş Ticaret Sorumlusu Christian Scherer, pandemiden bu yana ilk önemli endüstri toplantısı olan Dubai Hava Gösterisinin arifesinde düzenlediği ayrı bir basın toplantısında, Airbus’un A350 yük gemisi için “yakında” bir lansman emri duyurmayı beklediğini söyledi.

“A350 yük gemisine dünya çapında ve bölgedeki pazar tepkisinden oldukça memnunum” diye ekledi.

777X yük gemisinin 777-8 olarak bilinen 777X ailesinin iki versiyonundan daha küçük olması bekleniyor.

Sadece 777-8 yolcu versiyonundan sonra piyasaya sürülmesi bekleniyordu, ancak Mounir, satışları ana 777-9 varyantını geride bırakan 777-8’in önüne geçebileceğini söyledi.

Mounir, Boeing’in 777-9’i 2023’te teslim etme planlarına bağlı kaldığını söyledi. 777X’İN en büyük müşterisi olan Dubai Emirlikleri’nin başkanı, Boeing’i yaklaşık üç yıllık gecikmeler ve teslimat tarihlerinde kesinlik eksikliği nedeniyle sert bir şekilde eleştirdi.

DÜZENLEYİCİLERİN ÇAĞRISI

Qatar Airways, Boeing ile 777X yük gemisinin olası satın alınması konusunda görüşmelerde bulunduğunu, Fedex’in ise (FDX.N) yaygın olarak başka bir erken yarışmacı olarak görülüyor. Airbus, Singapur Havayolları ile bir A350 kargo anlaşması yapmayı umuyor (SIAL.SI).

Genellikle ambardaki malları taşıyan yolcu jetleri pandemi nedeniyle topraklandıkça yük gemisi trafiği arttı.

Dünyanın en büyük iki uçak üreticisinin satış şefleri olan Mounir ve Scherer, en büyük geniş gövdeli jet uçaklarına olan talep konusunda şüpheler devam etse de, her ikisi de bir piyasa toparlanmasının sürdüğünü söyledi.

Bu arada Boeing, 787 Dreamliner’in teslimatlarının yeniden başlamasına yaklaşıyor, üretim kusurlarıyla başa çıkmak için askıya alındıktan sonra ve Çin’deki 737 Max’in yeniden sertifikalandırılması konusunda Çinli düzenleyicilerle etkileşime girdiğini söyledi.

Ancak Boeing’in zamanlama konusunda nihai kararlar veren ABD veya Çinli düzenleyicileri engellemeyeceğini vurguladı.

787, Mayıs ayından bu yana teslimatları durduran üretim sorunlarıyla kuşatıldı. Temmuz ayında, Federal Havacılık İdaresi, bazı 787’lerin bir üretim kalitesi sorunu olduğunu söyledi.

Analistler, Boeing’in halen iyileşmekte olan 737 Max’e hayati bir alternatif nakit kaynağı olan 787’de kendisinin belirlediğini söylediği işi tamamlama ile düzenleyicilere zamanlama konusundaki son sözü bırakma arasında ince bir çizgide ilerlemeye devam ettiğini söylüyor.

Boeing geçen ay teslimatlara devam etmek için “net bir görüş hattı” olduğunu, ancak Federal Havacılık İdaresi’nin nihai kararı vereceğini söyledi.

“Her uçağın titiz mühendislik şartnamelerimizi karşıladığından emin olmak için zaman ayırmaya kararlıyız. Denetimler ve yeniden çalışmalar yürütüyoruz ve düzenleyicilerimiz, müşterilerimiz ve tedarikçilerimizle ayrıntılı, şeffaf tartışmalara katılıyoruz, “dedi Mounir Reuters’e e-postayla gönderilen bir bildiride.

“Müşterilerimiz için asla hayal kırıklığına uğratmak veya gecikmelere neden olmak istemesek de, kalite ve güvenlik her zaman önce gelir.”

737 MAX, neredeyse iki yıllık bir güvenlik topraklamasından sonra geçen yılın sonlarında büyük Batılı düzenleyiciler tarafından temizlendi, ancak Çin henüz hizmete geri dönmesine izin vermedi.

Çin’in havacılık düzenleyicisi havayollarına, Boeing’in 737 MAX uçağı için önerdiği tasarım değişikliklerinin güvenlik sorunlarını çözebileceğinden memnun olduğunu ve iki yıldan fazla süren uçuş yasağını kaldırmaya daha yakın olduğunu belirtti. daha fazla oku.

Mounir gazetecilere verdiği demeçte, Boeing’in ABD veya uluslararası düzenleyicilerin gerekliliklerine uyacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.