Juggernauts, Dubai Hava Gösterisinde jumbos’tan spot ışığı aldı

Pandemik sonrası ticaretin somunları ve cıvataları, Pazar günü koronavirüs krizinden bu yana ilk büyük havacılık etkinliğinin üzerinde durdu ve planemakers Dubai Airshow’da yeni yük gemileri planlarını açıkladı.

Uçak devleri Airbus (AIR.PA ) ve Boeing (BA.N) e-ticaretin küresel pandemiden bir destek almasıyla Batı’nın ilk yepyeni uçan juggernaut’larını 25 yıl içinde piyasaya sürmeyi umuyorlar.

Airbus, yaz aylarında A350 jetinin bir yük gemisi versiyonunu piyasaya sürdükten sonra bir alıcı olmadan, endüstrinin yeni uçak lansmanları için go-patronlarından birinin kapısını çalıyordu, Steven Udvar-Hazy’nin Air Lease Corp (AL.N), endüstri kaynakları söyledi.

Ve en çok satan küçük yolcu uçakları için, Macar düşük maliyetli taşıyıcı Wizz Air’in kurucusu (WİZZ.L) Aynı etkinlikte rekor bir anlaşma yapan bir grup havayoluna katıldıktan dört yıl sonra Airbus’a Dubai’de bir sipariş vermeye hazır görüldü.

Reuters, Eylül ayında Wizz’in Airbus ile en az 100 jet daha satın alma konusunda görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Endüstri yayını The Air Current’in bildirdiğine göre, Hava Kiralamasının, belirtilmemiş bir kargo firmasının yanı sıra uzun mesafeli bir A350 yük gemisi için erken müşteriler arasında olması bekleniyor.

Airbus, Orta Doğu endüstrisi etkinliğinin ilk günü olan Pazar günü Dubai Airshow’un açılışında yorum yapmayı reddetti. Wizz ve Air Lease yorum yapmak için hemen müsait değildi.

Bir A350 yük gemisi, Boeing’in 777X yolcu serisinin önerilen bir kargo versiyonuna, yakında durdurulacak olan 747’nin çift motorlu halefine karşı çıkacaktı.

Boeing, kargo varyantını piyasaya sürmedi, ancak analistler, büyük kargo oyuncusu Qatar Airways de dahil olmak üzere potansiyel alıcılarla görüşür görüşmez yapması beklendiğini söylüyor.

Airbus ile A350 yolcu uçaklarının kalitesiyle ilgili bir anlaşmazlığa kilitlenen İcra Kurulu Başkanı Ekber Al Baker, Haziran ayında Katar’ın olası bir 777X yük gemisi hakkında görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Yük gemileri, COVID-19’un neden olduğu küresel seyahat düşüşüne iki yıllık yolcu büyümesini kaybettikten sonra endüstrinin cesur bir yüz sergilediği için, vitrin etkinliğinde tipik anlaşma yapımında jumbo yolcu jetlerinin yerini aldı.

Yolcu pazarının aksine, tüketiciler giderek daha fazla çevrimiçi alışveriş yaparken, küresel tedarik zinciri kısıtlamaları taşınabilecek kargo miktarını sınırlandırırken, hava taşımacılığı patlıyor.

ASKERİ HEYETLER

Dönüştürülmüş yolcu jetleri de yük patlamasına biniyor. Reykjavik merkezli kiralayan Icelease, Pazar günü 11 Boeing 737-800 dönüştürülmüş yük gemisi için bir sipariş verdiğini açıkladı.

COO Magnus Stephensen, pandeminin toprakladığı yolcu jetleri gökyüzüne geri döndüklerinde bile yük gemilerine olan talebin artmaya devam edeceğini ve şu anda kullanılmayan kapasitelerini kargo ambarlarında piyasaya geri koyacağını söyledi.

“COVID salgını kargo ortamını sonsuza dek değiştirdi” dedi. “E-ticaret görünümü tamamen değiştirdi.”

Diplomatlar olarak toplanan askeri yetkililer de Körfez ülkeleri ve komşularının Afganistan’dan çekilme sonrasında Washington’un bölgeye olan bağlılığını sorguladıklarını söylüyorlar.

Washington, Avrupa devletlerinin nüfuzlarını artırmaya çalışmasına rağmen Suudi Arabistan ve BAE’Yİ de içeren altı Körfez Arap ülkesinin kilit güvenlik ortağıdır.

Orta Doğu’daki en iyi Amerikan hava kuvvetleri generali olan ABD Korgeneral Gregory Guillot Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin bölgeye bağlı olduğunu, ancak zaman zaman başka yerlerde olup bitenlere bağlı olarak “boyut ve varlığın ayarlanabileceğini” söyledi.

İsrail, geçen yıl BAE ile diplomatik ilişkiler kurduktan sonra ilk kez gösteride halka açık bir varlığa sahip.

Rusya, İsrail ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının ardından BAE’nin Washington ile yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak satın aldığı ABD F-75’in rakibi olan Sukhoi Su-35 “Checkmate” savaşçısını sunacak.

Emirlik anlaşması, ABD senatörlerinin Orta Doğu ülkelerine silah satışının İsrail’in güvenliğini baltalamayacağına dair güvenceler de dahil olmak üzere silah anlaşmaları üzerinde daha fazla kontrol arayışında olmaları nedeniyle yavaşladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.