Kalbin sesine, kendine iyi bak

Yüksek tansiyon ve hiperkolesteroleminin (kandaki yüksek kötü kolesterol seviyeleri) ortak paydasının obezite olduğunu biliyor muydunuz? Şimdiye kadar sadece 2021’de 326.892 Meksikalıya aşırı kilo teşhisi kondu, yani her hafta ortalama 9.80 kişi bu durumla tespit edildi[1].

Dünya Kalp Günü bağlamında, insanların çok geç olmadan yaşam kalitemizi iyileştirmenin hala mümkün olduğunun farkına varmaları gerekmektedir. Bu sayıların bir parçası olmaktan kaçınmak ve hatta istatistiklerden ayrılmak hayatımızı sağlıklı bir hikaye haline getirecektir.

Kardiyovasküler hastalıklar
ENSANUT 2018’e göre Meksikalıların% 20’si yüksek kolesterol seviyelerine sahipken, Eylül ayı başından itibaren 328.572 kişiye hipertansiyon teşhisi kondu.

Domino etkisine benzer şekilde, yalnızca obezite, dolayısıyla yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon kontrol altına alınsaydı, kardiyovasküler hastalıkların neden olduğu 10 ölümden 8’i önlenebilirdi [2].

Eller kalbe
SARS-CoV-2 virüsü nedeniyle Aralık 2019’dan bu yana herkesin hayatı 180º değişmiş olsa da, kalbin ana motorumuz olduğunu unutmayın, sağlıklı ve güçlü kalmasını istemek bize tekabül eder.

Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü’nün (INEGI) “2020’de Meksika’da kaydedilen ölümlerin özellikleri” belgesine göre, ölüm oranları ilk önce kalp hastalığı (218 bin 885 ölüm), ardından covıd-19 (201 bin 163) ve üçüncü sırada diabetes mellitus (151 bin 214 ölüm) [3].

Bu, kardiyovasküler hastalıkların, her hastanın ihtiyaçlarına göre farmakolojik olarak sağlıklı alışkanlıklar ve rehabilitasyon ile kapsamlı bir tedaviyi ortaklaşa yürütmek için sağlık çalışanlarının ve genel olarak nüfusun dikkatine ihtiyaç duyan ciddi bir sorun olmaya devam ettiği anlamına gelir.

Bu nedenle, Meksika’da iyi sağlık yapmaya devam etmek için haftada 150 dakika aerobik fiziksel aktivite (yürüme, koşma, yüzme, bisiklete binme) yapılması ve doymuş yağ, tuz, şekerli içecekler, alkol ve tütün tüketiminden kaçınarak sağlıklı yiyecekler yemeniz önerilir.

Bugün Meksika’da zaten gibi yenilikçi platformlar doktorlar ve hastalar beslenme kılavuzları farklı biçimleri, bu videolar, hastalar, hasta yakınları ve bakıcılar kapsamlı tedavi destek olacak makaleler ve ınfographics olarak, bakım, egzersiz ve duygusal sağlığı yanı sıra çeşitli koşullar, ücretsiz özel bilgi bulamayacağı bir yere MedPoint (www.medpoint.com.mx).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.