Kış mevsimine dikkat edin, grip ve covıd-19 semptomları paylaşır

Unutulmamalıdır ki grip, burun, boğaz ve akciğerleri etkileyen öksürme veya hapşırma yoluyla bulaşan viral bir durumdur. Enfeksiyonlar Ekim-nisan aylarında ortaya çıktığında, buna mevsimsel grip denir, ancak Mayıs-Eylül ayları arasında meydana gelen devletlerarası grip de vardır. Sağlık Bakanlığı’na (SSA) göre, bu kış mevsiminde Ocak-Şubat aylarında ve hatta Mayıs 20222’e kadar zirveye ulaşan vakalarda bir artış bekleniyor.

İnfluenza ve covıd-19 arasındaki uyarı işaretleri

Grip veya covıd-19 olup olmadığını nasıl anlarsınız? Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri3 (CDC), her iki hastalığın da ateş, öksürük, yorgunluk, baş ağrısı ve vücut ağrıları gibi semptomları paylaştığını belirtir. Gripte yaygın olmayan ancak covıd-19’da görülen diğer belirtiler koku ve tat kaybının yanı sıra tıkanıklık veya burun akıntısı, boğaz ağrısı ve nefes darlığıdır.

Bu nedenle, herhangi bir semptomdan önce, kendi kendine ilaç kullanmaktan kaçınmak ve hastalığa neden olan virüsün DNA’sını tespit eden PCR gibi testlerle doğru tanıyı belirleyecek olan doktora gitmek önemlidir. Aynı zamanda, enfeksiyondan sadece bir gün sonra aniden gripte olduğu gibi semptomların ortaya çıktığı zamanı da hesaba katacaktır, ancak covıd-19 enfeksiyonu maruz kaldıktan sonraki ikinci ve on dördüncü gün arasında meydana gelir. kişinin asemptomatik ve bulaşıcı olabileceği dönem.

Zamanında bakım

İngiliz tıp dergisi Bmj’de yayınlanan İnfluenza makalesine göre grip zamanında tedavi edilmezse, nörolojik, kardiyak, solunum, kas-iskelet sistemi komplikasyonlarına yol açabilir ve hamile kadınlar söz konusu olduğunda bebek ölümleri veya erken doğum riski artabilir.4 Covıd-19 olan bir hasta aynı ciddi tıbbi komplikasyonlardan muzdarip olabilir ve ölüme neden olabilir. 5

Bu hastalıklara karşı savunmasız kişiler 65 yaş üstü, hamile kadınlar, astımlılar, şeker hastaları, kalp, serebrovasküler, böbrek veya bağışıklık sistemi hastalığı olan kişilerdir. Ek olarak, grip durumunda, beş ila iki yaş arasındaki çocuklar da dahil edilir.

Çifte enfeksiyondan kaçının

İyi Meksika’da yapılan, teknolojik platform www.medpoint.com.mx, Silanes Laboratuvarları tarafından oluşturulan aracılığıyla sağlık yapmaya devam katkıda bulunmak için, doktorlar ve hastalar yaşamlarını sağlıklı bir hikaye onlara yardımcı olacak gibi solunum biçimleri, yanı sıra yemek, bakım, egzersiz ve duygusal sağlığı kılavuzları olarak farklı koşullar ücretsiz özel bilgiler bulacaksınız.

Her ne kadar covıd-19, milyonlarca enfeksiyonun ve bir dizi ölümün kaydedilmesiyle iki yıldır solunum yolu virüslerinin kahramanı olmuş olsa da, mevsimsel grip mevsimi, ortalama yaşı 30 yıl olan vakalarla ortaya çıkmaktadır. 6

Hastalıkların ortaya çıkması yeni bir şey değildir, bu nedenle bir toplum olarak sağlığımıza dikkat etmek için aşı yaptırmanın yanı sıra, ilgili sağlık önlemlerini uygulayarak virüslerle yaşamayı ve bulaşmayı önlemeyi öğrenmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.