Kök hücreler, donmuş umut

Ciddi bir hastalık teşhisi konduğunda, ilk tepkimiz durumu tedavi etmek için olası tüm terapötik seçenekleri aramak ve belki kök hücreleri bulmaktır, ancak ne yaptıklarını gerçekten biliyor muyuz? hangi durumlarda kullanılırlar? ya da onları nerede bulacağız?

Farklı kök hücre tipleri vardır. Kök hücre tipine bağlı olarak bunların işlevi, özellikleri ve yeri olacaktır.

Vücudumuzda ve göbek kordonu gibi bazı atık dokularda, işlevi belirli organ veya dokuların hücrelerinin yenilenmesi ve doğal olarak yeniden doldurulması olan, yani hasar gören veya ölen hücrelerin yerine geçen çeşitli somatik kök hücre türleri vardır. Böylece organlarımız ve dokularımız hafif veya orta derecede hasar gördükten sonra çalışmaya devam edebilir.

Göbek kordonundan elde edilen kök hücreler gibi, onaylanmış hastalıklarda ve muhtemelen araştırılmakta olan diğerlerinde kullanılmak üzere önleyici olarak saklanabilecek bazı kök hücre tipleri vardır.

Göbek kordonunda iki tip kök hücre vardır:
Mezenkimal kök hücreler: göbek kordonu dokusunda, kemik iliğinde ve dişlerin pulpasında bulunur. Bunlar hala farklı hastalıklar için araştırılıyor.
Hematopoetik kök hücreler: kordon kanı ve kemik iliğinde bulunur. Kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler üretmekten sorumludurlar. Günümüzde, lösemiler, miyelomlar, çeşitli anemi türleri, immün yetmezlikler vb. Gibi 80’den fazla kan hastalığının tedavisinde kullanılmaktadırlar.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), her yıl dünya çapında 50 binden fazla hematopoetik hücre nakli yapıldığını tahmin ediyor.[1] Ülkemiz kemik iliği ve göbek kordonu kanının bağışlanmasını teşvik eder, böylece bu nakiller artar ve daha fazla insan yararlanır.

Kök hücreler nasıl saklanır?

Göbek kordonu hücrelerini depolamak için kamu ve özel bankalar vardır. Kamu bankalarının hangi hücrelerin bağışlanan ve hastanın onlara uyumlu bir birim bulmak alabilecekleri kök hücre nakli gerektirir olanlardır. Özel kişiler göbek kordonu kök hücrelerini aile kullanımı için saklarken, bu kriyoprezervasyon hizmetinin bankaya bağlı olarak aylık veya yıllık olabilen bir maliyeti vardır.

Ülkemizde kök hücrelerin bağış ve depolama kültürünü daha da teşvik etmek gerekir, böylece nakil ihtiyacı olan kişilerin bunu alma olasılığı daha yüksektir. Yaşam ve Kök Hücreler Derneği, kök hücrelerle ilgili şüpheleri açıklığa kavuşturmayı ve onlarla yürütülen araştırmalarda bilgi ve ilerlemeler sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.