Meksika’nın Ayrılmaz Sağlığı, Sürdürülebilirliği, esnekliği ve Küresel Değişimi ve Biyoçeşitliliği. Kuzeybatı Biyolojik Araştırma Merkezi’nin Çevre Planlama ve Koruma Programının temel eksenleri.

Cıbnor’un 46. yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan gündemi sürdüren Dr. Aurora Breceda Solís Cámara, Çevre Planlama ve Koruma Programı’nın (Playco) kökenini ve gelecek vizyonunu sanal bir şekilde sundu.

Kuruma konsolide ve yüz veren kurucu ve araştırmacıların isimlerinin yer aldığı bir rapor hazırlayan araştırmacı, sunumunda merkezin tarihsel vizyonunu ve merkezin Karasal Biyoloji alanında bölgeye katkıda bulunduğu çalışmaları aktardı.

Konuşmasında, programın koordinatörü, Sierra La Laguna çevresindeki ilk çalışmaları yürüten gençlerin tanınmasını vurgulayarak, o zamanki karasal biyoloji bölümüne atıfta bulundu. “Orman ekosistemlerinin enerji akışını incelemek için Dr. Córdoba ve Yale Üniversitesi’nin ilgisi vardı ve Sierra La Laguna’yı bu şekilde incelemeye başlıyorsunuz…”

Çağrışımda, 1984’te Cibnor’un Dr. Daniel Lluch Belda ile birleşmeyi başardığını, bu dönemde bir grup bilim insanının oluştuğunu ve 1986’da korunan doğal alanlar alanında önemli katkılarda bulunma fırsatı bulduğunu hatırlattı. O zaman, üç Sierra La Laguna biyosfer rezervi, Vizcaíno rezervi ve Revillagigedo Takımadaları rezervinin belirlenmesi için çalışmalar ve öneriler yapıldı.

Programın çalışmalarının üç temel ekseni olmuştur: biri Ayrılmaz Sağlık (çevre sağlığı ve insan sağlığı), diğeri Meksika’nın Sürdürülebilirliği, esnekliği ve Küresel Değişimi ve Biyoçeşitliliğidir.

İlave etti: “… araştırmacılarımızın birçoğunun üzerinde çalıştığı çevre planlaması ve kamu politikası araçlarının katkısı, enine bir çizgi olarak karşımıza çıkmaktadır. Devlet düzeyinde karasal biyoloji bilgisinde en önemli ve konsolide grup haline gelmiştir”

Kuruluşun ve ülkenin flora, fauna, kabuklular ve balıklarının biyolojik koleksiyonlarının oluşturulması ve birleştirilmesi gibi önemli projelerdeki başarıları zamanında vurguladı.

Son olarak, Çevre Planlama ve Koruma programının bazı zorluklarını sundu; bunların arasında şunlar yer alıyor: kaynak optimizasyonu, nesiller arası değişim ve daha büyük ve daha iyi kurumlar arası ve disiplinler arası ağların oluşturulması.

Son mesajında Dr. Breceda, Playco’nun araştırma hatlarının ülkenin karşı karşıya olduğu büyük zorluklarla uyumlu ve uyumlu olduğunu ve ulusal araştırma gündeminin öncelikli konuları olarak ortaya çıktığını söyledi. Böylece 2022 yılı için farklı araştırma projelerinde Su, Gıda Egemenliği, Toksik Maddeler ve Kirletici Süreçler, Enerji ve İklim Değişikliği ile Sosyo-Ekolojik Sistemlerin Sürdürülebilirliği ve Dayanıklılığı konuları ele alınmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.