Şaşırtıcı derecede olgun dev gezegenler

(IAC) Instituto de Astrofísica de Canarias bilim adamlarından oluşan uluslararası bir ekip, Instituto Nacional de Astrofísica ile birlikte, İspanya, İtalya, Almanya, Belçika ve İngiltere ‘ den Óptica y Elektronik (İNAOE) ve diğer kurumlar V1298 Tau sisteminin, 20 milyon yaşında genç T Tauri yıldızı dev gezegenlerin kütleleri ölçmek için başardı. Bunun için sırasıyla Roque de los Muchachos Gözlemevi (ORM) ve Calar Alto Gözlemevi’nde bulunan HARPS – N ve CARMENES spektrograflarının radyal hız ölçümlerini kullanmışlardır.

Bugüne kadar böyle genç dev gezegenlerin kütleleri belirlenmemişti. Bu bulgu, bu gezegenlerin evrimlerinin ilk 20 milyon yılında son boyutlarına ulaştıklarını göstermektedir. Sonuçlar bugün Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

Ekip, muhtemelen en yakın büyük yıldız oluşum bölgesinde bulunan, 350 ışıkyılı uzaklıktaki genç bir güneş tipi yıldız olan V1298 Tau’nun yörüngesindeki dışsal gezegenlerin kütlelerini sınırlayacak ölçümler almak için organize edildi ve sabırlıydı. Özellikle dikkat çekici bir gerçek, çünkü bu tür genç dev gezegenlerin ilk ölçümleri. Ancak ekibi şaşırtan şey, ima edilen kitlelerin Güneş Sisteminin dev gezegenlerine ve olgunluğa ulaşmış diğer bilinen sistemlere benzer olmasıdır.

Yayının ilk yazarı Alejandro Suárez Mascareño, teknik zorlukla ilgili olarak “Çok genç gezegenlerin karakterizasyonu olağanüstü derecede zor” diyor. Yıldızları çok yüksek aktivite seviyelerine sahip ve çok yakın zamana kadar denemek bile düşünülemezdi.” Diye ekliyor:”Sadece uzay teleskoplarıyla yapılan tespitlerin, yoğun radyal hız kampanyalarıyla birleştirilmesi ve en gelişmiş analiz tekniklerinin kullanılması sayesinde, gezegensel sistemlerin evriminin bu kadar erken aşamalarında neler olduğunu görmeye başlamak mümkün.”

 

Dış gezegen kütlelerini ölçmek için, farklı ülkelerden çok sayıda gözlemevi ve kurumun işbirliği ile büyük bir çaba sarf edilmesi gerekiyordu. Gözlemevi Roque de los Muchachos’taki Teleskop Nazionale Galileo’ya (TNG) monte edilen spektrograf ultra yüksek çözünürlüklü HARPS-N gibi çeşitli enstrümanların radyal hız ölçümlerini birleştirmek zorunda kaldılar; Calar Alto gözlemevi’ndeki yüksek çözünürlüklü spektrograf CARMENES; spektrograf HERMES, teleskop Mercator, ayrıca orm’de; ve Teide Gözlemevi’nin STELLA teleskopuna yerleştirilmiş SES spektrografı. Küresel bir teleskop ağı olan Summits Gözlemevi’nden alınan gözlemler, yıldızın aktivitesindeki değişimleri sürekli izlemek için kullanılmıştır.

Bu değerli veriler, NASA’nın Kepler uzay teleskobu’ndaki verilerden Trevor David (JPL) liderliğindeki bir ekip tarafından keşfedilen dev gezegenler V1298 Tau b ve e’nin Jüpiter benzeri kütlelere ve yörünge periyotlarına sahip olduğunu ortaya koyuyor. sırasıyla 24 ve 40 gün. Kütlelerini sınırlandırmak için, bu gezegenlerin ürettiği sinyalleri yıldızın aktivitesine karşılık gelen sinyallerden neredeyse on kat daha fazla ayırmak gerekiyordu.

Sonuçlar gezegensel oluşum hakkındaki güncel fikirleri test eder. “Uzun yıllar boyunca teorik modeller bize dev gezegenlerin evrimlerine daha büyük bedenler olarak başladıklarını, daha sonra yüzlerce hatta milyarlarca yıl boyunca küçüldüklerini dikte etti. Şimdi biliyoruz ki gerçekte çok kısa sürede Güneş Sisteminin gezegenlerine benzer bir boyuta ulaşabilirler “, diye açıklıyor ıac’de araştırmacı ve eserin ortak yazarı Víctor J. Sánchez Béjar. Genç sistemlerin incelenmesi, güneş sisteminin kökenini anlamaya yardımcı olur. YDK araştırmacısı ve yayının ortak yazarı Nicolas Lodieu, “V1298 Tau’nun normal bir durum olup olmadığını ve evriminin çoğu gezegeninkine benzer olup olmadığını veya istisnai bir durumla karşı karşıya olup olmadığımızı hala bilmiyoruz; Bu normal senaryo olsaydı, Jüpiter ve Satürn gibi gezegenlerin evriminin düşündüğümüzden çok farklı olabileceği anlamına gelir” diyor. Bu çalışmanın sonuçları, bizimki gibi gezegensel sistemlerin erken evrimi hakkında daha sağlam bir fikir oluşturmaya yardımcı oluyor.

Yazı ve İNAOE, CONACYT ortak Araştırma Merkezi’nde araştırmacı Carlos del Burgo Díaz, co-yazar Dev gezegenler bolluk içinde bu kadar yanında gaz olduğunda çok erken dönemlerinde oluşur, bu da gaz var, hangi protoplanets ve sonunda gezegenlerin ortaya yerçekimi tarafından desteklenen haline gelen toz, kayalar, akını gelen yıldızı çevreleyen disk oluşturulacak “gezegen oluşumu”, cesetleri aradı.ekler: ” Ancak bunları bebeklik döneminde tespit etmek oldukça zor bir iştir, çünkü genel olarak, Alejandro’nun yukarıda belirttiği gibi, izleri ev sahibi yıldızın güçlü aktivitesi tarafından üretilen sinyalde seyreltilir “. INAOE araştırmacısı bitiriyor: Bulgumuz, V1298 Tau’daki gezegensel oluşumun, gözden geçirilmeyi ve geliştirilmeyi hak eden teorik modeller tarafından tahmin edilenden kritik olarak daha hızlı olduğunu gösteriyor. Boşluğu kapatmak, bir tayın ayağa kalkmasının sadece bir saat sürdüğünü ve koşmanın biraz daha uzun sürdüğünü bulmak için şaşırmış biri gibidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.