Yunanistan, Ocak-Ağustos ayındaki güçlü bakanın ardından 2021 turizminin toparlandığını görüyor

Turizm bakanı, hükümetin yılın başındaki projeksiyonuna uygun olarak Pazar günü yayınlanan bir röportajda, Yunanistan’ın kilit turizm endüstrisinden Ağustos ayına kadar sekiz ay içinde elde ettiği gelirin 2019 seviyesinin yarısına ulaştığını söyledi.

COVID-19 küresel seyahati durma noktasına getirirken, ekonominin yaklaşık beşte birini oluşturan Yunan turizmi, 2020 yılında en kötü yılını yaşadı ve sadece 7 milyon ziyaretçi 4 milyar avro gelir elde etti.

Ancak Akdeniz turist sıcak noktası Mayıs ayında kapılarını yabancı gezginlere açarken, hükümet ve sanayi yetkilileri, 33 milyon ziyaretçinin rekor 18 milyar avro gelir getirdiğini gören 2019 gelirlerinin% 40-50’sini umduklarını söyledi.

Vassilis Kikilias, Vima gazetesine verdiği demeçte, ”Ocak ayından Ağustos ayına kadar gelenler% 79,2 arttı ve karşılık gelen makbuzlar 2020’deki aynı döneme göre% 135.7 arttı ve bu da bir bütün olarak 2019 için makbuzların% 50’sine tekabül ediyor” dedi.

Bakan, “10 milyar avrodan fazla makbuz elde etme yolundayız.” dedi.

Yunanistan, önemli yaz turizm sezonundan önce pandemiyle ilgili kısıtlamalarının çoğunu kaldırdıktan sonra, bu yaz ülkeye giderek artan sayıda yabancı ziyaretçi akın etti.

Kikilias, Eylül, Ekim ve Kasım aylarının da yoğun aylar olduğunu belirterek, ”Henüz kesin alımları saymadık.” dedi.

Yunanistan, ekonomiyi geçen yıl% 9 oranında küçülten durgunluğun ardından toparlanmayı sağlamak için turizme bankacılık yapıyor. Hükümet, 2022 taslak bütçesi kapsamında ekonominin bu yıl% 6,1 oranında büyüyeceğini öngördü.

Geçtiğimiz hafta, AB Komisyonu Yunanistan’a yönelik ekonomik tahminlerini revize ederek ülkenin ekonomik üretiminin bu yıl%7, 1 oranında daha hızlı büyüdüğünü gördü.

Son bütçe, Meclis’e önümüzdeki günlerde teslim edilmesi nedeniyle, Komisyonun tahminlerine yakın olacağı tahmini yer alacak Yunan televizyonu için Cumartesi günü konuşan Maliye Bakanı Christos Staikouras ” dedi. (Angeliki Koutantou tarafından raporlama; Elaine Hardcastle tarafından düzenleme)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.